23948sdkhjf

Ministerns svar om det minskade intresset för snöröjning

En oroväckande majoritet av landets snöröjare svarar i en undersökning att de inte vill ta på sig framtida uppdrag. Till Entreprenad säger Infrastrukturminister Tomas Eneroth att regeringen gör en miljardsatsning så Trafikverket kan se till att de utförs.

I Maskinentreprenörernas MEKO-rapport från i vintras framkom det att så få som bara sju procent av snöröjarna överväger att ta framtida uppdrag. I rapporten står det att den största anledningen är dålig ersättning eller att entreprenörerna inte har maskiner.

I en interpellationsdebatt i riksdagen mellan Thomas Morell (SD) och infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) ställdes frågan vad regeringen planerar att göra för att minska risken att Sverige står utan snöröjare.

Vid interpellationen hänvisade infrastrukturministern till ett tidigare skriftligt svar från i december förra året. Då sade han att drygt 12 miljarder kronor avsatts under 2021 för drift och underhåll av de statliga vägarna. 

I interpellationen som skedde 18 januari i år menade Eneroth att som infrastrukturminister är ett av hans uppdrag att skapa goda förutsättningar för landets expertmyndigheter att genomföra sina uppgifter. 

– Sedan är det upp till myndigheterna att planera och genomföra verksamheten. Det är Trafikverkets ansvar att ta en dialog mellan berörda aktörer för att säkerställa att rätt insatser görs i rätt tid. Men också att arbeta långsiktigt och utveckla verksamheten tillsammans med branschen. 

Björn Svensson, nationell samordnare på Trafikverket, säger till Entreprenad att de än så länge inte sett några indikationer på att färre visar intresse för att utföra snöröjning. Han påpekar dock att det inte är Trafikverket som själva tecknar avtal med snöröjare utan att det går via större entreprenörer som Peab, Skanska eller Sveab.

– Vi har hört att frågorna har lyfts men vi har inte den kontakten på samma sätt som entreprenörerna har gentemot åkerierna.

Han tror att frågan om att få tag på utförare kan bli tydligare i år i och med att priserna på diesel ökar. Samtidigt menar Björn Svensson att medvetenheten om prisökningarna skulle kunna förenkla att få tag på snöröjare.  

– När man har facit och ska räkna på ett nytt anbud då har man förutsättningarna. Det kanske är ett större problem för de äldre avtalen då man inte visste att priserna skulle bli högre. Om man då ska teckna ett nytt avtal kanske frågan inte är lika svår eftersom man får ta hänsyn till att priserna är som de är.

När Entreprenad skrev om rapporten i vintras sade Anders Robertsson, vd för Maskinentreprenörerna, att det inte går att få lönsamhet i snöröjning om man ska följa regelverken i kollektivavtalet.

– Våra medlemmar är inga fuskare och vill göra ett bra jobb. Då väljer dom hellre bort den här verksamheten.

Även om bara sju procent av snöröjarna sagt att de är beredda att ta framtida uppdrag tror inte Björn Svensson att det kommer påverka utförandet.

– Man kan lyfta frågan och säga att man inte är intresserad. Men när det väl kommer till kritan måste man ändå ha ett arbete. Det är ingen som har blivit utan underentreprenörer hittills. Men i praktiken är det svårt att säga hur det skulle slå igenom, vi har inget facit för hur det kommer att bli. 

Tomas Eneroth svarar i ett mail till Entreprenad att en fungerande snöröjning är en viktig förutsättning för att säkerställa god framkomlighet och trafiksäkerhet.

– De varningssignaler som Maskinentreprenörerna redogör för är något som behöver beaktas i den dialog som Trafikverket och branschen löpande bedriver kring utveckling och förbättring. Givetvis ska arbete med snöröjning ske under schysta arbetsvillkor och inte osund konkurrens. Där har Trafikverket en viktig uppgift att följa upp kontrakten och säkerställa att regler och lag följs.

I dag ansvarar Trafikverket för de statliga vägarna och det är kommunerna som upphandlar snöröjning för sina kommunala vägar och gator. Det är också något som infrastrukturministern hänvisar till i sitt svar till tidningen på frågan vad regeringen kan göra för att underlätta upphandlingen ute i landets kommuner.

– Jag vill för tydlighetens skull klargöra att ansvarsfördelningen avseende snöröjning av Sveriges vägar är den att Trafikverket ansvarar för de statliga vägarna, kommunerna för de kommunala vägarna och gatorna. Och för de enskilda vägarna ansvarar vägföreningar eller enskilda för snöröjningen. Det är en viktig utgångspunkt. Riksdagen och regeringen har beslutat om ekonomiska ramar som säkerställer att Trafikverket kan genomföra uppdraget, säger Tomas Eneroth.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.11