Nu startar acceleratorn - kan leda till genombrott inom flera områden

Nu är det dags för den flervetenskapliga forskningsanläggningen European Spallation Source (ESS) i Lund att driftsättas. Först ut är den normalledande delen av acceleratorn - en viktig milstolpe i bygget.
Den pågående pandemin har påverkat ESS och alla partners runtom i Europa, vilket lett till förseningar i projektet. Arbetena har trots detta ändå kunnat fortsätta och ESS Acting Director General Kevin Jones har nu undertecknat drifttillståndet för den normalledande eller rumstempererade delen NCL, vilket är det formella startskottet för driftsättning.
ESS linjära accelerator är 600 meter lång och kommer att leverera en högintensiv protonstråle mot ett mål där neutroner som ska användas för forskning genereras. Forskning som kommer att öppna vägen för banbrytande genombrott inom material, energi, hälsa och miljö, och därmed bidra till att lösa flera av vår tids stora utmaningar.
Driftsättningen är en komplex process som kommer att ta flera månader och involvera ett stort antal fysiker, ingenjörer och tekniker. Uppstarten består av många steg, där alla tekniska system, acceleratorkomponenter och så småningom själva strålen kommer att testas, övervakas och optimeras, medan effekten efterhand utökas till full kapacitet.
– Vårt uppdrag är att leverera en världsledande anläggning för materialforskning, och att starta driftsättningen i den normalledande delen av acceleratorn är ett stort kliv framåt på vägen mot att färdigställa ESS, säger Kevin Jones, ESS Acting Director General i en kommentar. Och tillägger att siktet är inställt på att accelerera protonstråle på ESS innan årets slut.
Nu avslutas den omfattande installationsfasen, som förutom installering, testning och konditionering av acceleratorkomponenter, även inkluderat omfattande infrastrukturarbeten - där över en kvarts miljon meter kabel dragits och tusentals meter kylrör satts på plats, samt installation och testning av de RF-system som behövs för att accelerera strålen liksom validering av alla säkerhetssystem.
-Vi har jobbat under mycket speciella och utmanande förhållanden under pandemin och är nu redo att inom kort köra protonstråle i acceleratorn, kommenterar Mats Lindroos, ESS Head of Accelerator Division.
ESS Beam Physics och Operations-team kommer att ansvara för idrifttagning, finjustering och med tiden operationell drift av NCL, i nära samarbete med andra team inom Accelerator Division samt Integrated Control Systems Division.
– Vi har tränat operatörer och skiftledare under en lång tid för att vara redo att använda alla system och så småningom köra strålen med full kapacitet, säger säger Lali Tchelidze, ESS Section Leader Operations i en kommentar.
Fakta
European Spallation Source (ESS) är en flervetenskaplig forskningsanläggning som baseras på världens mest kraftfulla neutronkälla och byggs i Lund. ESS kommer att öppna vägen för banbrytande forskningsgenombrott inom material, energi, hälsa och miljö, och bidra till att lösa vår tids stora samhällsutmaningar. Sverige och Danmark är värdländer för ESS, som har 13 medlemsländer från hela Europa.