- Det låter så klart tråkigt att säga att det mest sannolika är att framtidens kollektivtrafik kommer att bli mer av samma. Så vi tror att det också bler något mera, nya lösningar med både större företag men också mindre företag, säger Anna Grönlund, vice vd och branschchef i Sveriges Bussföretag.
Digitala lösningar kommer att skapa nya sorters bussföretag. Det bli nya affärsmodeller för infrastrukturlösningar i svenska städer och pendlingsstråk.
- Autonoma fordon kommer alldeles säkert. Våra fackliga motparter brukar fråga varför vi säger att det behövs så många fler bussförare när bussarna kör själv. Men jag tror att den dagen då skolbussarna körs utan förare ligger mycket långt bort, långt bortom 2030, säger Anna Grönlund.
Parallell trafik med skoltrafik och vanlig linjetrafik är ohållbar, enligt Anna Grönlund. I stället kommer all trafik att integreras i RKM:s trafik.
Mer om det här kommer att publiceras på RT-Forum och i Trafikforum nr 4!