23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Nordiske Medier Newsroom

Centerpartiet

Anders Åkesson, Centerpartiet, svarar för sitt parti på Trafikforums frågor. Här på RT-Forum finns hela svaren med, i tidningen har vissa av dem förkortats av utrymmesskäl.

De frågor som Trafikforum ställt finns HÄR!

Svar på fråga 1:

- Det kan aldrig vara acceptabelt att man inte betalar för sig i kollektivtrafiken, men det är viktigt att vara försiktig med befogenheter som kan inbegripa användande av våld. Om en svår situation uppstår finns det för biljettkontrollanterna samma möjlighet som för alla andra att använda envarsgripande, som innebär en rättighet att i vissa speciella situationer gripa personer som har begått brott.

Svar på fråga 2:

- All kollektivtrafik, oavsett den går på räls eller gummihjul måste likabehandlas, därför ska givetvis elskatten för bussar avskaffas.

Svar på fråga 3:

- Centerpartiet har i likhet med några av EU:s medlemsländer ifrågasatt det snabba införandet av ERTMS. Skälen till detta är 1. Det håller inte vad det lovat ”att vara en gemensam europeisk standard” 2. Det ger i relation till det vi har idag i Sverige, ATC-systemet, inte de kapacitets-/säkerjetsvinster som förutskickats. 3. De pengar som avses satsas i ERTMS enbart avseende infrastrukturen, inte fordonen, ligger i häradet drygt 15 miljarder kronor. Centerpartiet vill därför pausa införandet av ERTMS i Sverige intill dess att systemet fullt ut levererar vad det förväntats göra och under tiden använda avsatta resurser för förstärkt upprustning av befintliga spårsystem etc. Vid ett senare införande måste sedan järnvägens operatörer involveras mycket bättre i arbetet för att undvika det strul för operatörer vi sett runt om i landet då ERTMS implementerats. Ombordutrustningen för ERTMS riskerar att bli dyr för samtliga operatörer och i synnerhet för nya operatörer el operatörer med flera och olika fordon i sin flotta. Detta riskerar hämma utbudet av tjänster och operatörer och det måste därför beaktas när väl införandet sker. Men här och nu - paus tills allt är utrett och systemet kan verifiera att det levererar det som utlovas.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078