Tunga Bussligan 2018 har nu avverkat första tredjedelen av året och det ser fortsatt trögt ut för de tunga bussarna över 10 ton. Hittills ligger årets liga 36,6 procent efter fjolårets med de totalt 135 nya tungviktarna som nyregistrerats hittills i år. Samma tid förra året hade 166 tunga bussar registrerats. Återstår att se om kommande stora upphandlingar hinner visa sig i statistiken före halvårsskiftet eller om det dröjer till hösten.
Bäst under april var MAN med 10 nya tungviktare, ingen annan var ens i närheten, fabrikatet körde ikapp Mercedes-Benz och VDL med den här uppryckningen. Tre fabrikat delar på andraplatsen med vardera 3 nyregistreringar: Fjolårssegraren Mercedes-Benz, Temsa och ledande Scania. Sedan har vi ytterligare tre fabrikat som delar på femteplatsen för april: Kässbohrer-Setra, VDL och Volvo.
Neoplan klev in i Tunga Bussligan 2018 i april med en nyregistrerad buss, alla övriga kammade noll och fortfarande väntar vi på fabrikat som exempelvis Solaris som har sålt bussar på den svenska marknaden i år. Sannolikt dyker den polska bussen upp i statistiken redan under maj.
Hur det faktiskt går i maj redovisas i Tunga Bussligans nästa publicering 1 juni, missa aldrig det!
TUNGA BUSSLIGAN JANUARI-APRIL 2018
Fabrikat |
Antal |
Andel |
(Andel 2017) |
Scania |
37 |
27,4 |
(22,0) |
Volvo |
35 |
25,9 |
(10,8) |
Kässbohrer-Setra |
21 |
15,7 |
(13,8) |
MAN |
12 |
8,9 |
(15,7) |
Mercedes-Benz |
12 |
8,9 |
(27,5) |
VDL |
12 |
8,9 |
(3,6) |
Temsa |
4 |
0,9 |
(3,8) |
Neoplan |
1 |
0,7 |
(1,4) |
Irizar |
1 |
0,9 |
(0,3) |