Bil Swedens vd Bertil Moldén presenterade organisationens halvårsstatistik 3 juli under Almedalsveckans andra förmiddag. Han gladdes över de fins siffrorna för bilar och lastbilar men nämnde inte mycket om bussarna, varesig de lätta eller tunga.
Det är kanske inte mycket att orda om, för på bussfronten intet nytt är en passande beskrivning för en mycket dålig juni. Allra sämst gick det för de tunga bussarna över 10 ton som Tunga Bussligan handlar om - Minus 84,4 procent är ett rejält tapp. Men hoppet står till de kommande stora upphandlingarna, det blir spännande att se när de ger utslag i statistiken.
Bäst i juni gick det för fjolrårssegrande Volvo med 7 nyregistreringar. Därefter kom ledande Setra med 6 nya bussar och så VDL med fyra tungviktare.
Efter den tättrion följde Scania med 2 nya tunga bussar. Temsa, Mercedes-Benz och MAN fick en nyregistrering vardera under juni - övriga fabrikat kammade noll.
Därmed är första halvåret avklarat och det är halvtid i Tunga Bussligan 2017. Just nu ligger årets liga hela 40 procent efter Tunga Bussligan 2016. Det kan dock hända mycket under de sex månader som återstår av året, kanske redan om en måndad.
Nästa redovisning publiceras på RT-forum 1 augusti. Missa inte det!
TUNGA BUSSLIGAN JANUARI-JUNI 2017
Fabrikat |
Antal | Andel | (Andel 2016) |
Kässbohrer-Setra | 62 | 25,4 | (6,6) |
MAN | 47 | 19,3 | (9,1) |
Mercedes-Benz | 45 | 14,3 | (12,4) |
Scania | 31 | 12,7 | (14,3) |
Volvo | 28 | 11,5 | (43,1) |
Temsa | 20 | 8,2 | (1,8) |
VDL | 17 | 7,0 | (3,9) |
Irizar | 3 | 1,2 | (0,7) |
Neoplan | 1 | 0,4 | (1,4) |