23948sdkhjf

Alla levererade på Load up

5 447 besökare och 120 utställare samlades på Load up North 2022, som tvingats vila sedan 2019. – Jag är så glad att vi är igång igen, säger Nolias vd Jonas Dahlberg.

Boden. Det har runnit en hel del vatten under broarna sedan Load up North arrangerades senast – i Umeå 2019.

Nolias vd Jonas Dahlberg var därför extra glad åt att äntligen få göra mässa igen – denna gång i Boden.

– Boden levererar, vädret levererar och utställare och besökare levererar, ler han.

Mässan, som arrangerades 25-27 augusti, kommer i en tid då norra Sverige – inte minst just Boden – sjuder av verksamhet.

Jag är så glad att vi är igång igen, det finns helt klart ett uppdämt behov, särskilt med allt som händer i Norrbotten och Västerbotten.

Mässan anordnades för första gången 2013, även då i Boden. Nio år senare har just denna region exploderat av byggprojekt.

– Det är kanske ett lyckokast att vi var just i Boden, Boden är hjärtat i allt som händer. Men egentligen är det ett lyckokast att vara i Norrland överhuvudtaget.

De stora, för att inte säga enorma, byggprojekten står som spön i backen i övre Norrland och räknar man med gruvor, infrastruktur och andra verksamheter står det klart att här behövs det både maskiner och personal.

– Det är en spännande tid.

Load up arrangerades för åttonde gången och på plats fanns ett 120-tal utställare. Det vankades många maskiner och redskap men också utställare med fokus på rekrytering, nätverkande, finansiering och näringsliv.

Mässan har ett genomtänkt föreläsningsprogram och arbetar också för att  underlätta nätverkande och tillgänglighet.

– Här är det okomplicerat att träffa rätt personer. Du kan lätt få prata med de ansvariga för både upphandlingar och rekrytering på de stora företagen, säger Jonas Dahlberg.

Mässområdet var lite större än sist, 2022 års upplaga fick dock klara sig utan lastbilseventet Truck Meet, eftersom det krockade i tid med lastbilsmässan i Jönköping.

I år hade man skiftat fokus lite grann när det gäller rekryteringen. Det finns andra event som riktas mot skolungdom och på Load up riktade man nu in sig mer mot karriärbytare och arbetssökande.

2018, då mässan gick i Boden senast, kom 7 000 besökare. 2022 landar besökssiffran på 5 447 (torsdag 1 421, fredag 1 813 och lördag 2 213.)

– Årets Load Up North har varit ett tydligt bevis på det ökande intresset för norra Sverige och denna växande marknad med investeringar på över 1 000 miljarder, säger Jonas Dahlberg i ett pressmeddelande  

Fredrik Rigö, marknadskommunikationschef på Swecon Sverige, säger i samma pressmeddelande att behovet varit uppdämt efter det vakuum pandemin innebar..

– Sedan går ju den här regionen en ljus framtid till mötes som gör att vi måste vara närvarande och då är det bästa sättet att komma hit för att träffa kunderna som verkar i regionen.

Load up North återkommer 2023, då i Umeå. Till Boden återvänder man 2024.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.08