23948sdkhjf

Byggbolag köper betongföretag

Forsheda Gruppen förvärvar det Markarydbaserade betongföretaget MT-Betong, ett familjeföretag som är inne på sitt sjunde decennium i branschen.

– Vi är glada över att vi lyckats hitta köpare som kommer utveckla verksamheten, och som tar tillvara möjligheterna att expandera i den befintliga fastigheten, säger MT-Betongs ägare Gunilla och Björn Nilsson.

MT-Betong är ett företag med rötter som sträcker sig ända tillbaka till 1950-talet. Det var Björns pappa Malte som drog i gång verksamheten, då under namnet Markaryds Takpannefabrik.

I starten var det alltså takpannor som tillverkades, men många år och flera expansioner senare är utbudet rejält breddat. Idag finns allt från små miljöbriketter till stora fasadelement i produktutbudet.

Köparen Forsheda Gruppen bygger flerbostadshus, kontor, förskolor och trähus. Vidare marknadsför man prefabricerade byggkomponenter, idag både i stål och trä. Det kan röra sig om utfackningsväggar, väggelement och färdiga materialsatser.

Med förvärvet av MT Betong AB ökar möjligheten att lösa kundernas önskemål ytterligare, skriver Forsheda Gruppen i pressmeddelandet.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
REPORTAGE: Hon valde att starta eget företag istället för att ta anställning
Kulturhistorisk väg förstärks
Eldriven hjullastare utmanar dieselvariant
REPORTAGE: Nattens drottning kör grävlastare
Exklusiv intervju: Med egen taktik vill Holmens vd vinna matchen
REPORTAGE: Glada amatörer bakom spakarna!
Andra Nordiska Medier
Metal Supply SE
Food Supply SE
Framtidens Bygg
Entreprenad
Dagens Handel
Fri Köpenskap
Habit
Verkstäderna
Motor-Magasinet
NTT Woodnet
Process Nordic
Rent
RT-Forum
MedTech Magazine
Kemivärlden Biotech
Life Science Sweden
RS & FastFood
Skydd & Säkerhet
Plastforum SE
Recycling
Packnet
UochD
Transportnet

Sänd till en kollega

0.094