En cistern som havererar kan innebära produktionsbortfall, skador på miljön eller olyckor med mycket allvarlig utgång för personalen. Men vilka är de vanligaste problemen med cisterner och vad ska man tänka på för att undvika dessa? Och hur går en besiktning till? Vi har rett ut en del frågetecken tillsammans med en erfaren expert.
Jörgen Kristiansson är besiktningsingenjör hos Kiwa Inspecta och han har cirka 25 års erfarenhet av cisternbesiktning. I en intervju med oss berättar han om hur det går till att besiktiga en cistern modell större.
Hans arbete börjar med att begära in underlag.
— Det jag frågar först och främst är om den är rengjord och jag begär in ett gasfrihetsintyg för jag vill ju komma hem i samma skick som jag kom till jobbet, säger Jörgen Kristiansson.
Hos vissa cisternägare ser allt helt nytt ut och hos andra kan man i princip sparka hål i cisternen.
Jörgen Kristiansson
Andra saker han begär in är ritningar, om cisternen är målad, vad den innehåller samt hur ofta den fylls och töms.
Materialet ger underlag för att bedöma var i cisternen som det finns störst risker. Är det en cistern med petroleumprodukter är riskerna att det finns fickor med vatten under produkten som kan orsaka korrosion. Är det däremot en syratank är riskerna större i området strax ovanför produkten. Är det en cistern som fylls på och töms ofta är riskerna annorlunda än om det är en cistern där samma produkt står länge.
Jörgen Kristiansson har sett det mesta när det gäller cisterner. Foto: Kiwa Inspecta.
Hur går besiktningen till?
— Först kollar jag att allt är avstängt så att inte en pump plötsligt kan börja pumpa in, berättar Jörgen.
Sedan går han in i cisternen och tittar på hur rör, balkar och botten ser ut och om det finns bulor i väggar.
— Man gör så mycket som man kan från botten av cisternen.
Ofta samarbetar han med sina kollegor som gör oförstörande provning för att läsa av tjockleken på olika delar av tanken, se separat artikel.
Han tittar även på risken för läckage vid ventiler och tjockleken på eventuell målning testas med gnistprovning.
Det vanligaste problemen är olika typer av korrosion och den mest kritiska zonen finns cirka 100 mm in från mantelytan. Det är inte heller ovanligt att det kommit in någon typ av media i tryckvakuumventiler vilket leder till att de inte fungerar som tänkt.
Han fortsätter på utsidan där han bland annat kontrollerar stegar. Finns det isolering på tanken kontrolleras att den inte verkar fuktig för då finns risk för korrosion där isoleringen ligger an mot plåten.
Slutligen kontrollerar han taket.
Under sina år i branschen har Jörgen sett det mesta.
— Det finns hela skalan. Hos vissa cisternägare ser allt helt nytt ut och hos andra kan man i princip sparka hål i cisternen, säger han.
Att ha koll på sina cisterner är viktigt av flera anledningar t.ex. miljö, ekonomi och arbetsmiljö. Foto: Kiwa Inspecta.
Vad kan man då göra för att säkerställa livslängden på sina tankar? Fokus är att på olika sätt hålla fukt borta från cisternen.
— Håll rent i pumpgropar i invallningen och håll invallningen dränerad och snöfri. Se till att vatten inte kommer in mellan betongfundament och cisterner. Om tanken är isolerad se till att isoleringen inte går hela vägen ned till marken utan lämna 300 mm. Titta till tankarna efter höststormarna för att se att plåtar inte har lossnat.
När det är dags för ommålning går det inte att ta vilken färg som helst utan funktionen bygger på ett typgodkänt korrosionssystem som innefattar allt från underlagsbehandling via val av färg till den som utför arbetet. Man bör också tänka på att de som till exempel svetsar i tanken ska ha rätt kunskap och utbildning.
Ytterligare saker som är viktiga är att regelbundet säkerställa att ventiler och överfyllnadsskydd fungerar samt att avluftningsrör inte är igensatta. Jörgen menar också att det är viktigt att inte glömma bort kontroll av rörledningarna.
Efter att ha kontrollerat cisternen invändigt och väggarna är det dags för taket. Foto: Kiwa Inspecta
Det finns en rad regler att hålla reda på. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har föreskrifter om hantering av brandfarlig vara. Arbetsmiljöverket har bland annat föreskrift 2017:3 om trycksatta anordningar och Naturvårdsverket reglerar invallningar i vattenskyddsområden. Den som ska köpa en ny cistern måste säkerställa att den uppfyller alla krav och vid byggandet kan även Boverkets regler bli aktuella. För den som som är osäker har Jörgen ett tips.
— Fråga gärna kontrollorganen, för är det något vi kan är det regler, säger Jörgen.
Förutom lagstiftning finns även EEMUA159 som är en skrift som branschen satt ihop där det bland annat finns checklistor för den egna kontrollen. Ibland är dock de svenska reglerna strängare.
— Det är nog den mest kompletta instruktionsbok hur man kontrollerar en cistern som finns, men man kan inte köra EEMUA rakt av utan måste titta på myndigheternas krav också.