Ett intensivt snöoväder drabbade Umeå i början av året och kampen för att få undan all snö fortsätter ännu.
– Det har varit en kamp att hinna med detta innan det blir tödagar eller mer snö.
Vad var det egentligen som hände i januari?
– Det kom cirka 50 centimeter första snöfallet som pågick lite längre än ett dygn och 30 centimeter det andra snöfallet veckan efter som höll på i cirka två dygn, berättar Per Hilmersson, gatudriftschef på Umeå kommun.
Prognoserna visade på ännu mer snö men enligt Per Hilmersson var beredskapen god.
– Vi hade gjort upp en ordentlig plan på hur vi tänkte agera under snöfallet för att få så bra resultat som möjligt och att orka med att ploga bort snön på våra gator.
Kommunen planerade för vad som skulle göras och när, bemanningen på kontoret utökades för att kunna ta emot och agera på fler felanmälningar och pressmeddelanden skickades ut för att informera om att en besvärlig tid väntade.
– Vi uppmanade medborgarna att stanna hemma om de hade möjlighet, konstaterar Per Hilmersson.
De fysiska insatserna förbereddes noggrant
– Vi hade möten med våra entreprenörer så att vi alla var väl förberedda och insatta i planeringen.
När det sedan brakade loss kunde cirka 50 lastmaskiner dra ut för att ploga.
Många maskiner hade flera förare för att möjliggöra skiftgång och det behövdes – det var minst sagt hektiskt under de där dygnen.
Vi blev överrumplade av den stora volymen snö som måste lastas bort och framförallt av vilka enorma ytor vi behöver för att tippa snön på.
Per Hilmersson, gatudriftschef Umeå kommun
På vissa ställen tvingades man därför sänka ambitionerna.
– Det som vi fick ge avkall på var tyvärr våra cykelvägar. Dessutom har våra gator varit väldigt smala under en lång period, säger Per Hilmersson.
Att ploga av alla gator och cykelvägar tar normalt cirka tio timmar, när prognosen visade att det skulle komma en halvmeter snö på samma tid styrdes resurserna därför om – för första gången någonsin lämnades cykelvägarna därhän, trots att de normalt plogas oftare än bilvägarna.
– Med detta ville vi säkerställa att gatorna kommer att vara körbara under hela tiden och med det veta att ambulans, polis och brandkår kan ta sig fram ifall det finns behov, säger Per Hilmersson.
De som normalt skulle ha plogat cykelvägar dirigerades ut på gatorna. Med fler maskiner där hann man ploga gatorna snabbare – och fler gånger, förklarar Per Hilmersson.
– Vi fick stora problem med att gatorna blev alltmer smala därför att plogvallarna växte långt ut på vägarna.
Till sist bedarrade snöovädret och Umeborna vågade sig återigen ut på vägarna.
Snöröjarna å sin sida fick ladda om. Nya arbetsuppgifter väntade – till exempel skulle cykelvägarna öppnas upp direkt efter snöfallet.
– Det hade kommit så mycket snö så att de gick inte att ploga upp alla gång- och cykelvägar utan vi fick även skopa upp snön och bära bort den för att få upp dessa vägar, berättar Per Hilmersson.
Man började också siktröja och bredda gatorna så att de blev tillräckligt breda för bilar att kunna mötas.
– Det tog en vecka efter andra snöfallet innan alla cykelvägar var öppna och att lasta bort snö efter gatorna pågår fortfarande en månad efter, säger Per Hilmersson.
När snön slutade falla återstod en enorm snölogistik – den snö som röjts under den kritiska fasen hade lagts lite överallt.
– Vi har i dagsläget tre stycken stora snötippar men dessa har inte räckt till alls så vi har hittat stora ytor kring staden som vi har använt som temporära snöupplag, säger Per Hilmerson.
Många av de tillfälliga tipparna ska nu flyttas, och snölassen därifrån trängs med de andra på väg till de stora snöupplagen .
– Under en månads tid har det körts bort cirka en miljon kubikmeter snö till det större tipplatserna, av den snön så är ungefär hälften från kommunens ytor och den andra delen från privata fastighetsägare. En väldigt stor mängd utöver det har även skopats in i grönytor i hela kommunen.
Per Hilmersson konstaterar att Umeå är en stad som växer snabbt och därmed även förtätats.
– Det har gjort att vi redan innan den här vintern har börjat försöka ordna fram fler fasta snötippar. Vi har hittat ytor för det men tyvärr inte hunnit iordningsställa dessa för att ta emot snö.
Med facit i hand anser han att det mesta fungerat bra, med tanke på omständigheterna.
– Vi blev överrumplade av den stora volymen snö som måste lastas bort och framförallt av vilka enorma ytor vi behöver för att tippa snön på.
Per Hilmersson anser att samarbetet med entreprenörerna har fungerat mycket bra.
– Vi har avtal med Mark o Grund i Vännäs AB och Swerock angående snöröjning på Umeås gator och cykelvägar. De har verkligen levererat det vi har avtalat om och även kunnat ställa upp mer därtill.
– Våra avtal är inte anpassade riktigt för att säkerställa att klara av dessa volymer snö på så kort tid så vi är väldigt nöjda över att våra entreprenörer har lyckats leverera i den stora omfattning som de har gjort.
– Vi har även egen personal som har gjort en väldigt bra arbetsinsats. De har både snöröjt med maskiner och hand skottat fram alla ytor som inte kan tas med maskiner.
Det som återstår nu är att hålla koll på snön. Ett problem man måste ta sig an omgående är alla plogvallar som ligger långt in på gatorna – ovanpå gatubrunnarna.
– Vi har känt en stor press med att bredda upp våra gator innan det börjar att töa eller att det kommer ett nytt snöfall med mera snö som behöver plogas in i plogvallarna.
Dessutom behöver gatorna isrivas innan det blir plusgrader och då hamnar ytterligare hårdpackad snö i plogvallarna, fortsätter han.
– Det har varit en kamp att hinna med detta innan det blir tödagar eller mer snö.
Det lär också bli tal om ytterligare snötransporter.
– Vi har säkert byggt upp stora snöhögar på en del olämpliga ställen som kan ställa till en del problem med vattenavrinningen när det börjar töa. Uppstår det problem med det får vi lasta bort dessa snöhögar.
Per Hilmersson ser tillbaka på ett par riktigt besvärliga månader.
– Det har varit en väldigt tuff period tills nu ändå från det första snöfallet. När all snö kom samtidigt och alla våra plogvallar i hela kommunen blev överfulla på en gång så har det varit väldigt mycket arbete med att frakta bort snön och hitta snabba lösningar med att försöka skopa bort snö till mindre parkytor.
Trots att vintern inte är över känner han sig ändå trygg.
– Nu känner vi att vi har hunnit ikapp tillräckligt bra för att klara av mer snö eller töväder.
Läs mer om kampen mot snön här
.