23948sdkhjf

Förbud mot CBD-produkter kvarstår

Förvaltningsrätten i Uppsala meddelar att Läkemedelsverkets beslut att förbjuda fem näringsidkare att sälja CBD-produkter var korrekta.

Under torsdagen meddelade Förvaltningsrätten i Uppsala att Läkemedelsverkets beslut att förbjuda fem näringsidkare att sälja CBD-produkter var korrekta. Produkterna har sålts med påståenden om medicinska egenskaper, något som endast är tillåtet för godkända läkemedel.

– Vi ser positivt på att fallen prövats i domstol. Nu har domstolen klargjort att CBD-oljor är läkemedel, säger Josefin Liljeteg, biträdande enhetschef vid Läkemedelsverket i en kommentar.

Läkemedelsverket, som har tillsyn över att reglerna om läkemedel följs, beslutade i mars 2018 att förbjuda försäljningen av CBD-produkter som inte är godkända. Sedan dess har fler beslut fattats. Vissa beslut överklagades och nu har förvaltningsrätten i Uppsala avslagit överklagan för fem näringsidkare.

– De här produkterna är varken godkända eller kliniskt testade och har sålts i syfte att bota eller lindra olika sjukdomsförlopp, säger Josefin Liljeteg.

Förvaltningsrättens beslut innebär att Läkemedelsverkets försäljningsförbud kvarstår.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078