90-åring får Flexatorvallen som hemmaplan - Mentor Newsroom
finns!
Mentor Communications Group logotype
30 april 2017
Mentor Newsroom lototype
23 redaktioner – Sveriges mest initierade näringslivsbevakning.
NTT - Sågverk & Trämanufaktur
2017-02-28 | 08:31
NTT logotype

90-åring får Flexatorvallen som hemmaplan

I över 60 år har Flexator haft sitt huvudsäte i den lilla orten Anneberg på höglandet och har under många år varit en av de största sponsorerna till Annebergs GIF, som under 2017 firar 90 år som förening. I föreningen bedriver Annebergs GIF såväl fotboll och tennis som skidor, orientering och motionsgymnastik.

Avtalet är skrivet på fem år, med möjlighet till förlängning, och utöver namnändringen kommer också en viss uppfräschning av anläggningen att göras.
– Vi är stolta över att Annebergs största företag vill vara med och stötta vår förening, säger Mikael Svensson, ordförande i Annebergs GIF. Genom det här avtalet får vi möjlighet att fortsätta att erbjuda våra medlemmar fina förutsättningar att idrotta och motionera.

ANNONS:
ANNONS:
ANNONS:

MENTOR NYHETSBREV

Vill du ha Mentornewsroom nyhetsbrev - fyll i din e-postadress nedan
Huvudkontoret: Tryffelslingan 10,181 72 Lidingö Box 72001, Tel 08-670 41 00. Hitta hit!

© MENTOR COMMUNICATIONS AB 2013